Týdenní report o vývoji cen (19.2. - 28.2.)
- ENG-CR s.r.o.
- 2. 3.
- Minut čtení: 5
Představte si svět, kde cena elektřiny a plynu připomíná divokou jízdu na horské dráze – jednou letí vzhůru, podruhé strmě padá dolů. A právě teď sledujeme významný cenový propad napříč energetickými komoditami.
Ceny elektřiny, plynu, uhlí i ropy padají – ale proč? Odpověď není jednoduchá. Vliv mají teplejší počasí, změny v geopolitice a nové strategie EU, které mohou zásadně ovlivnit budoucí vývoj. Je to začátek stabilizace, nebo jen krátkodobá iluze před dalším růstem?
Co se děje na trzích? Pokles ceny elektřiny o 3,81 % – důsledek snížené poptávky a levnějších emisních povolenek. Zemní plyn zlevňuje díky nižší poptávce v Asii a přílivu LNG do Evropy. Cena uhlí padá na nejnižší úroveň za poslední rok, což zvýhodňuje výrobu z tohoto paliva. Trh s emisními povolenkami se vrací na hodnoty z konce loňského roku, což může snížit tlak na ceny elektřiny.
Co z toho plyne pro vás? Krátkodobě to může znamenat stabilnější ceny energií, ale dlouhodobý vývoj zůstává nejistý. Jak se budou vyvíjet ceny v následujících týdnech? A co mohou očekávat domácnosti a firmy?
Čtěte dál a zjistěte, co ovlivňuje ceny energií a jak se na to připravit!
Elektrická energie
Cena ročního baseloadového kontraktu na elektřinu s dodávkou v roce 2026 vzrostla během sledovaného týdne o více než 5 %, s uzavírací cenou 106,03 EUR/MWh k 11. únoru 2025. Od začátku roku tak cena tohoto kontraktu stoupla téměř o 10 %. Hlavními faktory tohoto růstu jsou zvyšující se ceny zemního plynu, očekávaný příchod chladnějšího počasí a pokračující nejistota spojená s možným zavedením cel na energetické komodity v důsledku obchodních napětí mezi USA a Čínou.

Denní trh s elektřinou
K 17. únoru 2025 dosáhla průměrná cena základního zatížení (BASE LOAD) na denním trhu hodnoty 154,04 EUR/MWh, což představuje nárůst o 15,42 % oproti předchozímu dni. Špičkové zatížení (PEAK LOAD) bylo obchodováno za 166,44 EUR/MWh, s nárůstem o 20,28 %. Mimošpičkové zatížení (OFFPEAK LOAD) dosáhlo ceny 141,64 EUR/MWh, což je zvýšení o 10,19 %.
Vnitrodenní trh s plynem
Ve vnitrodenním obchodování s plynem bylo k 15. únoru 2025 zobchodováno 19 975,8 MWh za průměrnou cenu 53,77 EUR/MWh, což představuje nárůst o 0,94 % oproti předchozímu dni.
Tyto údaje ukazují na dynamiku krátkodobých trhů s energiemi v České republice, kde ceny a objemy obchodů mohou výrazně kolísat v závislosti na aktuální poptávce, nabídce a dalších tržních faktorech.
Hlavní faktory ovlivňující aktuální vývoj cen na denním trhu
Zvýšené náklady na výrobu elektřiny
Rostoucí ceny zemního plynu: V lednu 2025 vzrostly ceny zemního plynu v Evropě o 60 % ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. Tento nárůst je způsoben zvýšenou poptávkou po plynu v severní Evropě, zejména v Německu, Spojeném království, Nizozemsku a Polsku. V těchto zemích došlo ke zvýšení výroby elektřiny z plynových elektráren, což se přímo promítlo do vyšších cen elektřiny na denním trhu.
Přechod na uhlí: Kvůli rostoucím cenám plynu některé evropské země, zejména Německo a Polsko, navyšují podíl výroby elektřiny z uhlí, které je momentálně levnější. Tento přechod však vede ke zvýšení emisí CO₂ a následnému růstu cen emisních povolenek, což dále zdražuje výrobu elektřiny.
Geopolitické a tržní vlivy
Přerušení dodávek plynu z Ruska: K 1. lednu 2025 byl ukončen tranzit zemního plynu z Ruska přes Ukrajinu, což snížilo dostupnost plynu v Evropě a přispělo k růstu jeho cen. Tato situace zvýšila nejistotu na energetických trzích a ovlivnila ceny elektřiny.
Zvýšená poptávka po LNG v Asii: Vysoká poptávka po zkapalněném zemním plynu (LNG) v Asii, spolu s omezenou nabídkou od hlavních producentů, jako jsou USA a Austrálie, vedla k růstu globálních cen plynu. Tento vývoj negativně ovlivňuje evropský trh, čímž zvyšuje ceny elektřiny.
Důsledky pro spotřebitele a trh
Vyšší účty za elektřinu pro domácnosti a podniky: Spotřebitelé s dynamickými tarify mohou čelit výrazně vyšším cenám za elektřinu. Průmyslové podniky mohou být nuceny omezit výrobu kvůli vyšším provozním nákladům.
Nestabilita trhu pro obchodníky a dodavatele: Výkyvy cen zvyšují riziko při obchodování a mohou vést k opatrnějším strategiím nákupu elektřiny.
Výrobci elektřiny se přizpůsobují tržním podmínkám: Roste důležitost flexibilní výroby a investic do obnovitelných zdrojů, které mohou pomoci snížit závislost na fosilních palivech.
Zemní plyn
Evropské zásoby zemního plynu jsou aktuálně výrazně nižší než ve stejném období minulého roku; naplněnost zásobníků klesla pod 50 % oproti loňským 70 %. Tento pokles je způsoben zvýšenou poptávkou v důsledku chladnějšího počasí a obavami z nedostatečných dodávek. Cena nejbližšího ročního futures kontraktu na zemní plyn vzrostla za poslední týden o 8,94 %, s uzavírací cenou 46,11 EUR/MWh k 11. únoru 2025. Diskutuje se také o naplnění zásobníků.

Ropa
Cena ropy Brent klesla o 4,16 % na 72,88 USD/bbl. Tento pokles je způsoben očekáváním vyšší produkce v USA, ale i zmírněním obchodních napětí mezi USA a Ruskem. Ceny ropy ovlivňují přepravní náklady na LNG, což může sekundárně tlumit ceny zemního plynu v Evropě.
Uhlí
Cena černého uhlí spadla o 4,15 % na 104 USD/t, což je nejnižší hodnota od února minulého roku. K poklesu přispělo oteplení a vyšší dostupnost LNG, což snížilo poptávku po uhlí pro výrobu elektřiny. Nicméně díky dřívějšímu růstu cen plynu se výroba elektřiny z uhlí stala ziskovější (tzv. coal-to-gas-switch), což může mírně stabilizovat ceny elektřiny. Další vývoj bude záviset na cenové volatilitě plynu a geopolitické situaci.
Emisní povolenky
Trh s emisními povolenkami zaznamenal výrazný pokles o 5 % a jejich cena klesla na 71,78 EUR/t CO₂, čímž se vrátila na úroveň z konce loňského roku. Důvody poklesu?
Očekávané teplejší počasí snižuje potřebu výroby elektřiny z uhlí a plynu.
Negativní politický sentiment po volbách v Německu, kde nová vláda pravděpodobně nebude prosazovat přísnější emisní regulace.
EU plánuje zmírnit uhlíkové clo (CBAM) pro většinu firem, což může snížit tlak na cenu povolenek.
Dopad na spotřebitele?
Emisní povolenky přímo ovlivňují cenu elektřiny, protože zdražují výrobu z fosilních paliv. Když jejich cena roste, náklady na provoz uhelných a plynových elektráren rostou, což se promítá do cen na trhu. Pokles povolenek by mohl krátkodobě snížit tlak na ceny energií, ale dlouhodobě zůstává jejich vývoj nejistý – závisí na dalších regulacích EU a emisních limitech.
Pokles cen uhlí a ropy může zmírnit růst cen elektřiny a plynu.⚖ Emisní povolenky klesají, což může krátkodobě ulevit spotřebitelům, ale jejich dlouhodobá budoucnost je nejistá.
Energetický trh v posledních týdnech zaznamenal výrazné cenové poklesy, které ovlivnily elektřinu, zemní plyn, uhlí, ropu i emisní povolenky. Hlavním důvodem je oteplení, vyšší dostupnost LNG v Evropě a pokles poptávky v Asii, což společně vytvořilo tlak na snížení cen.
Cena elektřiny klesla o 3,81 %, zejména díky levnějším emisním povolenkám a menší spotřebě. Zemní plyn zlevnil o 5,5 %, především kvůli vyšším dodávkám LNG a nižší poptávce. Cena uhlí spadla na roční minimum, což momentálně zvýhodňuje výrobu elektřiny z tohoto paliva. Ropa klesla o 4,16 %, což snižuje přepravní náklady na LNG a může podpořit stabilizaci cen plynu. Emisní povolenky ztratily 5 % hodnoty, což krátkodobě zmírňuje tlak na růst cen elektřiny.
Co to znamená pro budoucnost? Z krátkodobého hlediska by tento vývoj mohl pomoci stabilizovat ceny energií, což je pozitivní zpráva pro domácnosti i podniky. Nicméně dlouhodobý vývoj zůstává nejistý – trh je stále extrémně citlivý na geopolitické faktory, regulační změny v EU a vývoj poptávky v Asii.
Co sledovat dál?
Jak se budou vyvíjet dodávky LNG do Evropy a zda se udrží vyšší objem přeprav.
Možné změny v regulaci emisních povolenek, které by mohly opět zvýšit náklady na výrobu elektřiny.
Vývoj globální poptávky po plynu a ropě, která má klíčový vliv na evropské ceny energií.
Krátkodobá úleva je pozitivní, ale trh zůstává vysoce nestabilní. Spotřebitelé i firmy by měli pečlivě sledovat vývoj cen, zvažovat optimalizaci spotřeby a připravit se na možné cenové výkyvy v dalších měsících.
Comments