top of page
  • Obrázek autoraENG-CR s.r.o.

Týdenní analýza trhu o komoditních trzích

V poslední době jsme svědky výrazných pohybů na komoditních trzích. Tento článek přináší přehled vývoje cen hlavních komodit, včetně elektřiny, zemního plynu, ropy, emisních povolenek a černého uhlí, a analyzuje změny za uplynulý týden.


Vývoj cen elektřiny

Cena elektřiny v základním pásmu (BL-Cal-25) klesla z 101,91 EUR/MWh na 100,88 EUR/MWh, což představuje pokles o 1,01 %. Tento pokles je v kontrastu s trendem z předchozího týdne, kdy ceny elektřiny rostly. Růst cen elektřiny v posledních týdnech je způsoben hlavně vyššími cenami emisních povolenek a sezónními faktory, kdy se vyčerpal pozitivní efekt mírné zimy a relativně plných plynových zásobníků. K růstu cen v předchozím období přispělo také oživení evropského průmyslu, které vedlo ke zvýšené poptávce po energii. Cena elektřiny pro roky 2026 a 2027 zaznamenala drobné výkyvy, s mírným růstem pro rok 2026 na 86,77 EUR/MWh (+0,31 %) a poklesem pro rok 2027 na 75,79 EUR/MWh (-0,26 %).Vývoj cen zemního plynu

Cena zemního plynu na německém trhu (THE-CAL-25) vzrostla z 38,45 EUR/MWh na 38,95 EUR/MWh (+1,28 %). Zemní plyn pro následující roky také zaznamenal růst, zejména pro rok 2026 na 33,55 EUR/MWh (+2,60 %) a pro rok 2027 na 29,19 EUR/MWh (+0,65 %). Velkoobchodní cena zemního plynu pro evropský trh s dodáním příští měsíc překročila 35 EUR/MWh a blíží se letošnímu maximu. Analytici vidí příčinu zejména ve vleklé údržbě a s ní souvisejících odstávkách na zpracovatelských zařízeních v Norsku. Proti stejnému období loni je ale cena plynu stále výrazně nižší. Mimo provoz je nyní těžba v poli Troll v norské části Severního moře i zpracovatelský závod Kollsnes u Bergenu na západě Norska. Kvůli údržbě se snížily dodávky plynu a investoři se teď obávají, že návrat k normálu potrvá proti původním předpokladům déle. Norsko je klíčovým producentem plynu v Evropě. Mezitím teplejší počasí, které meteorologové předpovídají do konce měsíce, tlumí poptávku po plynu. I díky tomu jsou zásobníky plynu v Evropě plné z více než 67 %.Vývoj cen ropy

Cena ropy Brent se mírně zvýšila z 82,88 USD/bbl na 84,22 USD/bbl (+1,62 %). Navzdory krátkodobým výkyvům zůstává cena ropy relativně stabilní. Růst ceny je ovlivněn geopolitickými faktory, zejména zprávami o smrti íránského prezidenta a špatném zdravotním stavu saúdskoarabského krále, což zvýšilo nejistotu na trhu. Na druhé straně došlo ke korekci cen v důsledku oslabení tržních ukazatelů, jako jsou americké rafinérské marže.


Vývoj cen emisních povolenek

Hodnota kontraktů emisních povolenek EUA Dec-24 pokračuje v rostoucím trendu. Stoupající ceny plynu tak drží tlak na ceny povolenek. Aktuálně se emisní povolenky obchodují v oblasti 75 EUR/t CO2. Povolenka se letos pohybuje v rozsáhlém pásmu mezi 50 a 78 EUR/t CO2. Trh tedy stále plánuje otestovat již ne tak vzdálenou hranici 80 EUR/t CO2. Pro srovnání, cena emisních povolenek před týdnem byla 76,25 EUR/t CO2, což představuje pokles o 2,19 % za týden.


Vývoj cen černého uhlí

Cena černého uhlí zůstala relativně stabilní s mírným růstem z 120,00 USD/t na 121,00 USD/t (+0,83 %). Tento růst je v souladu s trendem z předchozího týdne, kdy cena uhlí zaznamenala výraznější nárůst. Stabilita cen uhlí je způsobena relativně vyrovnanou poptávkou a nabídkou na trhu, přičemž výkyvy jsou ovlivněny především sezónními faktory a změnami v poptávce po energii.


Závěr a předpoklady do budoucna

Celkově se komoditní trhy vyznačují určitou mírou volatility, přičemž ceny některých komodit jako je elektřina a zemní plyn vykazují růstové tendence. Očekává se, že ceny budou nadále ovlivňovány globálními faktory, včetně geopolitických událostí, ekonomických prognóz a změn v nabídce a poptávce, kterou bude nejvíce ovlivňovat produkce OZE.

6 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page