Energetický trh zažívá v posledních týdnech doslova horskou dráhu. Ceny elektřiny letí nahoru a dolů, a to s výkyvy, které v některých okamžicích dosahují až hranice 700 EUR/MWh. Co stojí za těmito prudkými změnami? Jsou to chladné dny, snížená výroba z obnovitelných zdrojů a omezená dostupnost plynu. Proč na tom záleží a co to znamená pro váš podnik? Právě teď je důležité rozumět těmto výkyvům, abyste mohli optimalizovat své energetické náklady. Čtěte dál a zjistěte, jaké faktory hýbou energetickými trhy a jak se můžete připravit na další vývoj.
Elektrická energie
Ceny ročních kontraktů na elektrickou energii zaznamenaly v posledních týdnech významné výkyvy. V týdnu od 23. října do 30. října došlo k nárůstu cen ročních produktů, například produkt Cal-25 dosáhl hodnoty 94,77 EUR/MWh, což je mezitýdenně o 4,09 % vyšší cena. V následném týdnu došlo k poklesu cen, kdy Cal-25 klesl na hodnotu 90,50 EUR/MWh, tedy o 4,51 % niž. Korelace mezi cenami elektřiny a plynu dosáhla vysokých hodnot, což způsobilo, že pokles cen plynu vedl také ke snížení cen elektřiny.
Denní trh s elektřinou se v prvním týdnu vyznačoval prudkým nárůstem, kdy týdenní průměr cen dosáhl 114,83 EUR/MWh, což znamenalo mezitýdenní nárůst o 36 %. Tento vývoj byl ovlivněn slunečným počasím během státního svátku v Česku a na Slovensku. V druhém týdnu pak cena elektřiny klesla na průměrných 106,54 EUR/MWh.
Ve dnech od od 4.11. do 7.11. jsme byli opět svědky vysokých cen na denním trhu, které atakovaly hranici 700 EUR/MWh ve večerních hodinách (17:00 - 20:00). V těchto dnech byly a jsou ceny ovlivňovány několika faktory:
Chladné počasí: Začátek listopadu přinesl neobvykle nízké teploty, což zvýšilo poptávku po elektřině pro vytápění.
Snížená výroba z obnovitelných zdrojů: Nepříznivé povětrnostní podmínky, jako je nízká intenzita větru a slunečního svitu, vedly ke snížení produkce elektřiny z větrných a solárních elektráren.
Omezená dostupnost plynu: Zásoby zemního plynu jsou v Evropě na nižších úrovních, což zvyšuje ceny plynu. Jelikož plyn je často využíván pro výrobu elektřiny, jeho zdražení se promítá i do cen elektřiny.
Údržba a odstávky elektráren: Plánované i neplánované odstávky některých elektráren snížily dostupnou kapacitu výroby elektřiny, což přispělo k růstu cen.
Zemní plyn
Cena zemního plynu také prošla výraznými změnami. V týdnu od 23. října do 30. října vzrostla cena ročního kontraktu na 42,60 EUR/MWh, což představovalo nárůst o 4,01 %. Tento nárůst byl způsoben neplánovaným snížením dodávek z Norska a nervozitou kolem ukončení kontraktů na přepravu ruského plynu přes Ukrajinu. V následném týdnu se ceny plynu propadly o téměř 9 % v důsledku zpráv o nové dohodě o dodávkách plynu z Ázerbájdžánu. Po popření těchto zpráv cena plynu opět vzrostla o 2 %.
Na českém vnitrodenním trhu se ceny zemního plynu také změnily. Týden od 23. října do 30. října zaznamenal růst ceny o 6,16 % na hodnotu 45,32 EUR/MWh, zatímco v následujícím týdnu cena opět klesla o 6,4 % zpět na 42,44 EUR/MWh.
Emisní povolenky
Cena emisních povolenek CO2 byla v posledních týdnech vysoce volatilní. V týdnu od 23. října do 30. října vzrostla cena emisních povolenek o 8,08 % na hodnotu 67,28 EUR/t. Nicméně v následujícím týdnu se cena povolenek propadla o 4,4 % na hodnotu 64,30 EUR/t. Tento pokles byl způsoben geopolitickou nejistotou a snižováním krátkých pozic investičních fondů, což zmírnilo tlak na ceny.
Další komodity
Cena uhlí v prvním týdnu vzrostla o 3,68 % na 126,88 USD/t, ale v druhém týdnu se cena snížila o 3,74 % na 122,13 USD/t. Ropa Brent, naopak, v prvním týdnu poklesla o 6,47 % na 71,12 USD/bbl, avšak následně vzrostla o 6,2 % na 75,53 USD/bbl, a to díky rozhodnutí skupiny OPEC+ odložit plány na zvýšení těžby.
Informace pod čarou
Novela energetického zákona LEX OZE III
Novela energetického zákona LEX OZE III, která má být schválena do konce roku 2024, přináší koncovým spotřebitelům elektřiny možnost zapojení do poskytování služeb výkonové rovnováhy (SVR) prostřednictvím agregátorů flexibility. To může významně zvýšit návratnost investic do solárních elektráren s bateriemi, protože spotřebitelé budou moci nejen ušetřit na vlastní spotřebě, ale také získat příjmy z poskytování systémových služeb. Pilotní projekt EDF v Londýně ukázal, že příjmy z těchto služeb mohou převýšit úspory z vlastní spotřeby. Agregace flexibility navíc může pomoci omezit potřebu fyzického posilování distribučních sítí, což představuje další výhodu pro budoucí rozvoj decentralizovaných energetických zdrojů.
Novela přináší několik výhod:
Vyšší návratnost investic do FVE a bateriových systémů díky příjmům z poskytování systémových služeb.
Snížení potřeby fyzického posilování sítí, což může vést k nižším nákladům na infrastrukturu.
Možnost vyšších úspor i v době, kdy není elektřina z FVE plně využívána pro vlastní spotřebu.
Jak prakticky využívat změny, které nám legislativa LEX OZE III od nového roku umožní?
Akumulace elektřiny: LEX OZE III zavádí právní rámec pro ukládání elektřiny, což umožňuje efektivnější využití obnovitelných zdrojů. To otevírá dveře pro projekty podobné Energy Superhub Oxford (ESO) ve Velké Británii, kde kombinace bateriových úložišť, nabíjecích stanic pro elektromobily a tepelných čerpadel přispívá k dekarbonizaci měst. V českém kontextu by podobné projekty mohly být realizovány v městských aglomeracích, což by podpořilo místní energetickou soběstačnost a snížilo emise.
Agregace a flexibilita: Novela také umožňuje sdružování výrobců a spotřebitelů elektřiny za účelem poskytování flexibilních služeb pro energetickou soustavu. To je klíčové pro projekty jako Urban Energy Club (UEC) v Londýně, kde obyvatelé bytových domů využívají solární panely a bateriová úložiště k obchodování s elektřinou a poskytování služeb výkonové rovnováhy. V České republice by podobné iniciativy mohly být implementovány v rámci komunitní energetiky, což by umožnilo obyvatelům sdílet a efektivněji využívat lokálně vyrobenou energii.
Podpora komunitní energetiky: LEX OZE III podporuje vznik energetických společenství, což je v souladu s evropskými trendy. To umožňuje realizaci projektů, kde místní komunity vlastní a provozují energetické zdroje, podobně jako v případě Brooklyn Queens Demand Management (DSM) Programme v USA, který se zaměřuje na snížení zatížení distribuční sítě prostřednictvím agregace flexibility. V českém prostředí by takové projekty mohly přispět k optimalizaci využití distribuční sítě a snížení nákladů na její posilování.
Implementace těchto zahraničních zkušeností v České republice bude díky LEX OZE III legislativně možná. Klíčové bude vytvoření vhodných podmínek pro investice, vzdělávání a informování veřejnosti o výhodách těchto inovativních přístupů k energetice.
Závěr: Jak využít volatilitu na energetickém trhu ve svůj prospěch
Poslední týdny ukázaly, jak nevyzpytatelné mohou být energetické trhy. Výkyvy cen elektřiny, plynu a emisních povolenek byly prudké a nepředvídatelné, což ukazuje na komplexitu současného energetického sektoru. Přesto tyto změny představují nejen rizika, ale také příležitosti. Pokud se dokážeme adaptovat, můžeme z této volatility těžit.
Novela energetického zákona LEX OZE III přináší zásadní změny, které mohou přeměnit výzvy spojené s proměnlivými cenami v konkurenční výhodu. Agregace flexibility a nové možnosti ukládání energie umožní spotřebitelům aktivně se podílet na stabilizaci trhu a zároveň profitovat. Flexibilní přístup, který novela přináší, znamená, že i menší zdroje energie, jako jsou domácí fotovoltaické elektrárny s bateriemi, mohou hrát důležitou roli v celkové stabilitě energetické soustavy. Tyto technologie navíc nabízejí vyšší návratnost investic nejen díky úsporám z vlastní spotřeby, ale také díky příjmům z poskytování systémových služeb.
Spojením těchto legislativních změn s naší schopností rychle reagovat na tržní podmínky můžeme dosáhnout vyšší efektivity a udržitelnosti energetického systému. Nastal čas, abychom se přizpůsobili a využili nových příležitostí k optimalizaci našich nákladů a energetické soběstačnosti. Kontaktujte nás a my převezmeme starost o Vaše energie!
Comments