Energetické komodity, jako jsou elektrická energie a zemní plyn, patří mezi klíčové faktory ovlivňující jak obchodní sektor, tak i každodenní život spotřebitelů. Jestli také sledujete jejich cenový vývoj v posledních týdnech, tak Vám pomůžeme identifikovat různé vlivy, které způsobily změny v jejich hodnotě. Tento článek přináší přehled o tom, jak se ceny těchto komodit vyvíjely, a jaké faktory k těmto změnám vedly.
Elektrická energie
Ceny elektrické energie pro rok 2025 (BL-Cal-25) v období od 21. srpna do 2. září 2024 zaznamenaly mírné fluktuace. Ke dni 21. srpna byla cena elektrické energie na úrovni 100,83 EUR/MWh, což představovalo pokles o 1,02 % oproti předchozímu týdnu. Tato změna byla způsobena poklesem cen plynu.
V týdnu od 28. srpna se cena elektřiny dále snížila na 100,60 EUR/MWh, což představuje další, i když velmi mírný pokles o 0,23 %. Tento vývoj byl ovlivněn relativně klidným trhem s elektřinou, kde se ceny držely v pásmu běžné volatility. Korelace s cenou emisních povolenek, která osciluje okolo 71,5 EUR/t CO2, také hrála roli ve stabilitě cen elektrické energie.
Zemní plyn
Ceny zemního plynu pro rok 2025 (THE-CAL-25) zažily v posledních dvou týdnech výraznější změny. Ke dni 21. srpna se plyn obchodoval za 41,44 EUR/MWh, což znamenalo pokles o 2,75 % oproti předchozímu týdnu. Tento pokles byl reakcí na uklidnění situace na trhu po předchozím růstu cen, který byl způsoben nejistotou kolem tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu.
V týdnu od 28. srpna ceny opět vzrostly na 41,99 EUR/MWh, což představovalo nárůst o 1,32 %. Tento růst byl ovlivněn několika faktory, včetně zpomalení plnění evropských zásobníků plynu, které odstranilo riziko brzkého naplnění a následného prudkého poklesu poptávky. Dalším důležitým faktorem bylo očekávání sankcí ze strany USA na flotily tankerů s LNG a další geopolitické vlivy, jako je např. vyčkávání na kroky ze strany Ukrajiny.
Mezitýdenní srovnání
V mezitýdenním srovnání se ukazuje, že trh s elektrickou energií zůstal relativně stabilní, s mírným poklesem ceny, což odráží obecnou klidnou situaci na trhu. Na druhé straně trh se zemním plynem zažil růst cen, který byl výsledkem kombinace několika protichůdných vlivů. Stabilní trh s elektrickou energií a vzrůstající ceny zemního plynu odrážejí jak lokální, tak globální dynamiku trhů, které budou i nadále ovlivňovat ceny těchto klíčových komodit.
Vlivy na ceny
Geopolitické napětí: Konflikty na Blízkém východě, zejména mezi Izraelem a Gazou, vyvolaly obavy z narušení dodávek ropy a zemního plynu. Tento geopolitický kontext vytváří nejistotu na trzích a zvyšuje ceny, zejména v souvislosti s možností embarg a omezení produkce ze strany zemí OPEC.
Povětrnostní podmínky: Rok 2024 je rokem El Niño, což znamená zvýšené riziko extrémního počasí, které může ovlivnit poptávku po energii, zejména v podobě vyšší spotřeby při extrémních teplotách. Tato situace přidává volatilitu na trh a ovlivňuje ceny, zvláště pokud dojde k výpadkům v produkci obnovitelných zdrojů energie, jako je vítr nebo sluneční energie.
Tržní dynamika a poptávka: Přestože ceny zemního plynu v Evropě v posledních měsících klesaly, nedávný nárůst poptávky a omezená kapacita dodávek vedly k mírnému nárůstu cen. Obavy z nedostatečných zásob před zimou také přispívají k nárůstu cen plynu.
Pokračující přechod na obnovitelné zdroje: Přechod na obnovitelné zdroje snižuje závislost na fosilních palivech, což má pozitivní dopad na dlouhodobou stabilitu cen energie. Nicméně v krátkodobém horizontu může tento přechod vést k cenovým výkyvům, protože infrastruktura pro obnovitelné zdroje stále roste.
Černé uhlí
Cena černého uhlí, která je stále významným faktorem v energetickém mixu, zaznamenala v období od 21. srpna do 2. září 2024 mírné výkyvy. Ke dni 21. srpna se cena černého uhlí (API2) obchodovala na úrovni 130 USD/t, což představovalo nárůst o 0,39 % oproti předchozímu týdnu. Tento nárůst byl částečně způsoben sezónními faktory a zvýšenou poptávkou v některých regionech.
Do týdne od 28. srpna cena uhlí mírně poklesla na 127,50 USD/t, což představovalo pokles o 2,16 %. Tento pokles byl způsoben především očekáváním poklesu dlouhodobé poptávky, zejména v Evropě, kde postupně dochází k nahrazování uhlí ekologičtějšími zdroji energie
Ropa
Trh s ropou zaznamenal v uplynulých týdnech také určité změny. Ke dni 21. srpna se cena ropy Brent obchodovala na úrovni 77,20 USD/bbl, což představovalo pokles o 3,21 % oproti předchozímu týdnu. Tento pokles byl způsoben především obavami z globálního ekonomického zpomalení a možného snížení poptávky po ropě.
V týdnu od 28. srpna cena ropy Brent vzrostla na 79,55 USD/bbl, což představovalo nárůst o 3,04 %. Tento růst byl způsoben zejména spekulacemi na trhu a dočasnými problémy s dodávkami ropy, které vedly k dočasnému zvýšení cen.
Česká koruna
Česká koruna v období od 21. srpna do 2. září 2024 zůstala relativně stabilní vůči euru. Ke dni 21. srpna se kurz české koruny pohyboval na úrovni 25,14 CZK/EUR, což znamenalo jen minimální změnu oproti předchozímu týdnu.
V týdnu od 28. srpna došlo k mírnému posílení české koruny na úroveň 25,03 CZK/EUR. Toto posílení bylo způsobeno několika faktory, včetně stabilní ekonomické situace v České republice a poklesu nejistoty na globálních trzích.
Zajímavosti pod čarou
Solární panely vyrobili rekordní množství elektrické energie
České solární elektrárny letos zaznamenaly výrazný nárůst ve výrobě elektřiny, když již v polovině srpna překonaly celkovou loňskou produkci 2,8 TWh. Kumulativní výroba od začátku roku dosáhla téměř 3 TWh, což je jasným důkazem rostoucího významu solární energie v Česku. Tento růst je podpořen zejména novými instalacemi střešních elektráren pro domácnosti a firmy. Navzdory menšímu počtu nových zařízení se instalovaný výkon udržel na podobné úrovni díky větším firemním projektům, čímž solární energie upevňuje svou pozici třetího nejvýznamnějšího zdroje v zemi.
Sdílení elektřiny roste na popularitě
Sdílení elektřiny mezi domácnostmi v bytových domech v Česku postupně nabírá na popularitě. Bytové domy mohou rozdělovat elektřinu vyrobenou například fotovoltaickými panely mezi jednotlivé domácnosti, a to díky novým pravidlům. Aktuálně tento model využívají desítky bytových domů, přičemž nejvíce aktivních skupin eviduje ČEZ. Distributoři očekávají, že zájem o sdílení elektřiny ještě výrazně vzroste v rámci komunit, které se mohou registrovat od letošního srpna, což by mohlo přinést ještě širší využití této inovace.
Závěr a doporučení
Pokud chcete ochránit své podnikání před riziky spojenými s volatilitou cen energií, je nyní ideální čas pro vytvoření efektivní strategie pro odběr elektrické energie a zemního plynu.
Díky našim odborným znalostem vám můžeme pomoci zajistit levnější ceny elektřiny a plynu pro nadcházející roky, což vám poskytne konkurenční výhodu a stabilitu v nejistém tržním prostředí.
Neváhejte nás kontaktovat a společně vytvoříme řešení, které bude přizpůsobeno vašim specifickým potřebám a zajistí vám výhodné podmínky na energetických trzích.
Comments