Roční produkty elektřiny
Ceny ročních produktů elektřiny v České republice pokračují v mírném poklesu. Produkt Cal-25 klesl o 3,76 % na úroveň 93,10 EUR/MWh. Tento pokles je ovlivněn silnou korelací mezi cenami plynu, elektřiny a emisních povolenek. Vysoká výroba z obnovitelných zdrojů energie (OZE) díky slunečnému a větrnému počasí také tlačí ceny dolů.
Emisní povolenky
Cena emisních povolenek se držela poměrně stabilně, avšak nedávno poklesla na 68,56 EUR/t CO2. Trh s povolenkami vykazuje medvědí sentiment kvůli přebytku na trhu, který převládá nad nadcházející revizí aukčních kalendářů.
Černé uhlí
Cena černého uhlí klesla o 1,38 % na 110,95 USD/t. Tento pokles je způsoben nižší celkovou potřebou černého uhlí na evropském trhu, kde se podíl černouhelných elektráren na výrobním mixu v Německu meziročně snížil o více než 40 %.
Průměr na denním trhu s elektřinou
Týdenní průměr na denním trhu s elektřinou výrazně klesl na 54,77 EUR/MWh. Tento pokles byl způsoben vysokým podílem hodin slunečního svitu a bouřkovými přechody, které zvýšily výrobu z OZE a snížily ceny elektřiny do záporných hodnot.
Trh s plynem
Cena zemního plynu v Evropě klesla o 4,60 % na 37,23 EUR/MWh. Nízká poptávka po plynu je způsobena vysokou výrobou z bezemisních zdrojů a pomalejším plněním zásobníků než v loňském roce. Pokles dovozu LNG a jeho přesměrování na asijské trhy také ovlivňuje ceny plynu v Evropě.
Vnitrodenní trh s plynem
Týdenní průměr Indexu OTE na českém vnitrodenním trhu se zemním plynem klesl o 3,46 % na 35,22 EUR/MWh. Tento pokles je způsoben teplým počasím, které snižuje spotřebu plynu pro vytápění.
Ropa Brent
Cena ropy Brent klesla o 1,83 % na 84,66 USD/bbl. Pokles je částečně ovlivněn nadějí na uzavření dohody o příměří v Pásmu Gazy, což snížilo geopolitické napětí na trhu.
Česká koruna
Kurz české koruny vůči euru klesl na 25,28 CZK/EUR, což je nejnižší úroveň od dubna. Tento pokles je důsledkem snížení sazeb ze strany České národní banky (ČNB) a očekávání rozhodnutí o úrokových sazbách eurozóny.
Novinky z energetického trhu
Negativní emisní povolenky
Odborníci varují, že negativní emisní povolenky nebudou stačit na kompenzaci emisí z průmyslových odvětví po roce 2039, kdy budou povolenky zrušeny. Podniky by se měly zaměřit na snižování emisí místo spoléhání se na budoucí technologie pro zachycování emisí.
Teplé počasí v červnu 2024
Červen 2024 byl třináctým rekordně teplým měsícem v řadě. Teplejší počasí výrazně ovlivňuje spotřebu energií, což vede k poklesu poptávky po elektřině a plynu.
Solární panely a hodnota nemovitostí
Instalace solárních panelů má pozitivní vliv na hodnotu nemovitostí. Studie ukazují, že nemovitosti s fotovoltaickými systémy mají vyšší tržní hodnotu díky nižším nákladům na energii a ekologickému přínosu.
Bezemisní výroba elektřiny
Výroba elektřiny v EU se stává stále více bezemisní. V první polovině roku 2024 vyrobily obnovitelné zdroje více než 50 % elektřiny v Evropě. Dekarbonizace evropské výroby elektřiny se zrychluje díky budování výrobních kapacit OZE a stabilizaci výroby z jaderných elektráren.
Závěr
Vývoj cen energií v roce 2024 je ovlivněn řadou faktorů, jako jsou výroba z OZE, legislativní změny a geopolitické události. Celkově je trend spíše pozitivní s poklesem cen elektřiny a zemního plynu. Pro odborníky a obchodníky s energiemi je klíčové sledovat tyto trendy a připravit se na jejich dopady.
Pokles spotřeby energií v ČR je způsoben teplejším počasím a rostoucími cenami. Fotovoltaika a nové legislativní předpisy také významně ovlivňují trh.
Naše firma je připravena Vám pomoci s orientací v těchto změnách a nabídnout Vám řešení šitá na míru. Neváhejte nás kontaktovat pro konzultaci a získejte nabídku na naše služby, abyste mohli co nejlépe využít aktuální situaci na energetickém trhu.
Těšíme se na Vaše dotazy a spolupráci!
Comments