top of page
  • Obrázek autoraENG-CR s.r.o.

Report o komoditních trzích (týdenní upřesnění)

Tento článek poskytuje detailní přehled o vývoji cen klíčových energetických komodit, zaměřuje se na důvody, proč ceny kolísají, a analyzuje jednotlivé komodity samostatně.


Trh s Elektřinou

Cena a trendy

Ceny ročních produktů elektřiny v posledním týdnu mírně poklesly v důsledku zvýšené výroby z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a příznivé předpovědi počasí. Roční produkt Cal25 klesl o 1,24 % na cenu 94,2 EUR/MWh. Od začátku května se tento produkt pohybuje v rozmezí 93–104 EUR/MWh a očekává se, že tento trend bude pokračovat.


Faktory ovlivňující cenu

  • Obnovitelné zdroje energie (OZE): Zvýšená výroba z OZE přispívá ke snižování cen.

  • Emisní povolenky a plyn: Stabilní ceny emisních povolenek a zemního plynu pomáhají udržovat cenovou stabilitu na trhu s elektřinou.


Emisní povolenky

Cena a trendy

Cena emisních povolenek klesla o 3 % na hodnotu 68,5 EUR/t CO2. V příštích dnech lze očekávat zvýšenou volatilitu kvůli ukončení obchodování opcí pro šestý měsíc.


Faktory ovlivňující cenu

  • Ukončení obchodování opcí: Tato událost může způsobit krátkodobé rozkolísání cen.

  • Cena zemního plynu: Ceny plynu mají přímý dopad na cenu emisních povolenek.


Trh s černým uhlím

Cena a trendy

Cena černého uhlí zaznamenala mírný pokles na 120,5 USD/t. Nepředpokládá se dramatická změna ceny v nadcházejících týdnech.


Faktory ovlivňující cenu

  • Stabilita trhu: Očekává se, že ceny zůstanou relativně stabilní bez výrazných výkyvů.


Trh s plynem

Cena a trendy

Cena zemního plynu zaznamenala růst. Nejbližší roční kontrakt Cal25 vzrostl o 1,51 % na 33,66 EUR/MWh. Tento růst je způsoben prodloužením odstávek těžební infrastruktury v Norsku.


Faktory ovlivňující cenu

  • Odstávky v Norsku: Prodloužení odstávek může nadále zvyšovat ceny.

  • Zásobníky: Zásobníky jsou naplněny na 68,66 %, což ovlivňuje tržní dynamiku.


Trh s ropou

Cena a Trendy

Cena ropy Brent vzrostla o více než 4 % a téměř dosáhla hranice 85 USD/bbl. Tento růst je výsledkem pokračující omezené produkce ropy členy OPEC, zejména Saudskou Arábií.


Faktory Ovlivňující Cenu

  • OPEC a Produkce: Snížení těžby ropy členy OPEC má za cíl zvýšit ceny.

  • Americká produkce: Američtí producenti ropy zvyšují svou produkci, což může ovlivnit trh, pokud nedojde k politickým intervencím.


 

Aktuality

Podpora jaderné energetiky v ČR

Většina Čechů podporuje rozvoj nových jaderných zdrojů v zemi. Podle průzkumu agentury NMS Market Research 59 % lidí podporuje výstavbu velkých jaderných bloků a 60 % podporuje stavbu malých a středních jaderných reaktorů. Vláda nyní rozhoduje o dodavateli nových bloků, přičemž plánuje výstavbu až čtyř reaktorů.


Kritika nové energetické legislativy EU

Zástupci evropské energetiky kritizují novou energetickou legislativu EU, která je podle nich nedostatečně transparentní a zavádí příliš mnoho regulací. Tvrdí, že legislativa bude mít negativní dopad na investice do energetiky a zvýší náklady pro koncové uživatele.


Názor na komunitní energetiku

Podle Jaroslava Míla, bývalého generálního ředitele ČEZ, komunitní energetika zvýší cenu elektřiny. Míl tvrdí, že současný systém emisních povolenek a dotací vede k dvojnásobným nákladům pro spotřebitele – nejprve na nákup povolenek a poté na dotace pro výrobce. Navíc upozorňuje na nestabilitu obnovitelných zdrojů a zvyšující se ceny elektřiny, které jsou výsledkem této nestability.


 

Tento článek nabízí komplexní přehled o aktuálním vývoji cen klíčových energetických komodit. Poskytuje důležité informace o cenových trendech a faktorech ovlivňujících energetickou bezpečnost České republiky. Každá komodita je ovlivňována specifickými faktory, které je důležité sledovat pro lepší porozumění tržní dynamiky a plánování budoucích investic.

3 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commentaires


bottom of page