top of page
  • Obrázek autoraENG-CR s.r.o.

Analýza trhu s energetikou: aktuální trendy a vlivy na ceny (měsíční souhrn)

Trh s elektřinou

Cena elektřiny nadále kopíruje pohyb cen emisních povolenek a plynu. Po nárůstu v minulých týdnech došlo k poklesu, ale ceny stále zůstávají nad letošním průměrem. Nejbližší roční produkt elektřiny klesl o 0,86 % na 95,55 EUR/MWh, avšak cena se opět vyšplhala přes 100 EUR/MWh vlivem růstu cen plynu. Denní trh s elektřinou OTE zaznamenal výrazné výkyvy, přičemž průměrná cena propadla o 34,28 % na 48,45 EUR/MWh kvůli vysoké výrobě z obnovitelných zdrojů, ale následně vzrostla o 35 % na 65,33 EUR/MWh.


PXE Futures FY25

Ceny elektrické energie na denním trhu s elektřinou

Emisní povolenky

Hodnota emisních povolenek dosáhla 65,67 EUR/t CO2, což je pokles o 7,95 EUR/t CO2 oproti minulému týdnu. Ceny povolenek jsou ovlivněny cenou plynu a v dlouhodobém horizontu i legislativními změnami, jako je novela zákona o obchodování s povolenkami. Cena povolenek s dodáním na konci roku se stabilizovala na 70,22 EUR/t CO2, avšak růst byl brzděn klesající poptávkou a objemnými dražbami.


Trh s plynem

Ceny plynu klesaly, a to u všech ročních produktů o více než 2 EUR/MWh. Konec zimní sezóny a očekávání nižší spotřeby vedou k opětovnému plnění zásobníků. Nicméně, květnový nárůst cen byl způsoben změnami v harmonogramu údržby norských dodavatelů, geopolitickými faktory a zvýšením německého poplatku za skladování plynu. Index OTE na vnitrodenním trhu se zemním plynem zůstal stabilní s nepatrným nárůstem na 32,27 EUR/MWh.Černé uhlí

Cena černého uhlí se stabilně drží kolem 120 USD/t. Od začátku měsíce klesla o 2,2 % na 111 USD/t. Postupný odklon od uhelné energetiky je patrný, zejména po uzavření poslední uhelné elektrárny ve Spojeném království a pozastavení těžby na hnědouhelném lomu ČSA.


Trh s ropou

Cena ropy Brent se pohybovala kolem 87,5 USD/bbl, přičemž rostoucí napětí na Blízkém východě a geopolitické události, jako je smrt íránského prezidenta a špatný zdravotní stav saúdskoarabského krále, ovlivňovaly trh. V průběhu května se cena stabilizovala kolem 83 USD/bbl.


Česká koruna

Kurz české koruny vůči euru vykazoval minimální pohyby, ale posílil až na 24,80 CZK/EUR vlivem překvapivě vysoké dubnové inflace. Včera kurz zakončil na 25,22 CZK/EUR.


Obnovitelné zdroje energie

Podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny v Evropě loni dosáhl rekordních 43 %, což je nárůst oproti 36 % v roce 2022. Povětrnostní podmínky, jako nadprůměrné srážky a silné větry, významně přispěly k produkci. V Česku se potenciál produkce z obnovitelných zdrojů zvýšil mírně, zejména u větrných elektráren. Výroba zelené energie v ČEZ vzrostla o 29 % v prvním čtvrtletí roku 2024.


Závěr

Květen 2024 byl měsícem výrazných cenových výkyvů na energetickém trhu, ovlivněných jak sezónními faktory, tak geopolitickými událostmi. Stabilizace trhu je klíčová pro nadcházející období, přičemž ceny emisních povolenek, plynu a ropy budou hrát zásadní roli v budoucím vývoji. Podíl obnovitelných zdrojů energie nadále roste, což přináší nové dynamiky do energetického mixu. Závěrem Vám předáme naše doporučení. Pokud aktuálně řešíte zasmluvnění, přikláníme se stále k produktům s krátkou dobou fixace.

6 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

תגובות


bottom of page