top of page
  • Obrázek autoraENG-CR s.r.o.

Analýza trhu s energetikou: aktuální trendy a vlivy na ceny

📈🔌 Poslední týden přinesl zajímavé pohyby na energetickém trhu, které stojí za bližším zkoumáním. Ceny tří nejbližších produktů elektřiny zaznamenaly významné zvýšení, přičemž největšího nárůstu dosáhl baseload roku 2026, a to o 11,6 %. Tento vzestup je výsledkem celkového posunu cen elektřiny směrem vzhůru.


Aktuální cena elektřiny v ročním kontraktu pro rok 2025 (k 5.3.2024):

  • Předchozí týden: 74,83 EUR/MWh

  • Aktuální cena: 82,54 EUR/MWh 📈🌱Hodnota emisních povolenek rovněž eviduje citelný nárůst o 8,7 %. Důvodem tohoto vzrůstu je zejména soubor sankcí uvalený na Rusko, což vedlo ke zvýšení cen uhlí a emisních povolenek.


🔥 Cena černého uhlí dosáhla v tomto týdnu nejvyšší hodnoty současného roku, což je důsledek nepříznivého počasí pro výrobu obnovitelných zdrojů a nutnosti zapojení zdrojů uhelných.


Průměrná cena černého uhlí:

  • Předchozí měsíc: 97,50 USD/t (k 16.1.2024)

  • Aktuální cena: 102,50 USD/t (5.3.2024) 📈


Naopak, týdenní průměr cen na denním trhu s elektřinou v porovnání s minulým týdnem poskočil směrem vzhůru o 9,1 %. Denní peak lze pozorovat převážně ve večerních hodinách okolo 19. a 20. hodiny.Navzdory teplému počasí v posledních dnech se ceny všech tří ročních produktů zemního plynu zvýšily. Největší nárůst zaznamenal produkt Cal-25, který si oproti minulému týdnu připsal 8,4 %. Tento jev je důsledkem úzké provázanosti cen plynu a emisních povolenek.


Cena zemního plynu v ročním kontraktu 2025 (k 6.3.2024):

  • Předchozí týden: 31,509 EUR/MWh

  • Aktuální cena: 29,34 EUR/MWhCeny ropy se drží v úzkém rozmezí s mírným poklesem o 1,9 %. Saudská Arábie snižuje denní produkci ropy, aby zabránila poklesu cen pod 80 USD/bbl. Ovšem případný pokles tržní poptávky v důsledku sezónní údržby rafinérií v Číně by mohl vyvážit tuto situaci.


Týdenní průměr Indexu OTE na českém vnitrodenním trhu se zemním plynem si připsal 8,8 % a nachází se na průměrné hodnotě 27,66 EUR/MWh.


Kurz koruny nezaznamenal v minulém týdnu výraznou změnu a ke včerejšímu datu se stabilizoval na úrovni 25,36 CZK/EUR.


💡 Z posledního týdne vyplývá, že energetické trhy zůstávají dynamické a citlivé na různé faktory. Změny cen elektřiny, emisních povolenek, uhlí, plynu a ropy jsou důsledkem široké škály událostí, jako je například geopolitická situace, počasí nebo politika organizace OPEC. Zároveň vidíme, že faktory jako zapojení uhelných zdrojů a sezónní údržba rafinérií mohou ovlivnit tržní poptávku a cenu. Důležité je sledovat tyto trendy a být připraven na možné dopady naší energetické politiky a ekonomiky. Zůstaneme pečlivě monitorovat vývoj na trzích a poskytovat našim klientům aktuální informace a rady v tomto dynamickém prostředí.

11 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commentaires


bottom of page